פרחי באך בטיפול במאומצים

פרחי באך בטיפול במאומצים

השורות הבאות נכתבו במקור כעבודת גמר עבור הסמכתי כמטפלת בפרחי באך. לתשומת לבכם, קריאת הכתבה איננה מחליפה התייעצות מקצועית עם מטפל מוסמך. לכל ילד ואדם מתאימים שילובים שונים של פרחי באך, בהתאם למצבו והאתגרים בחייו.

במידה ותרצו תמצית פרחי באך מותאמת אישית עבורכם או עבור ילדכם, ניתן ליצור איתי קשר כאן.

קריאה מהנה! 

———————-

 

מבוא: דפוסי התנהגות רגשית בקרב מאומצים

כמטפלת וכמאומצת בוגרת הקדשתי חלק ניכר מהקריירה שלי לחקור לעומק את נושא האימוץ, ובעיקר את השפעות האימוץ על הילד, ועל המבוגר שאליו יגדל. עבודתי בנושא הביאה אותי להכיר השפעות אלו מבחינה פסיכולוגית, בדגש על חסמים ודפוסים שחוזרים על עצמם בקרב מאומצים רבים, הצרכים הרגשיים של ילדים ומבוגרים מאומצים, וכן מספר תופעות פיזיולוגיות מעניינות.

כאשר תינוק נולד הוא זקוק לחיבוק של אמא. מחקרים מוכיחים שהמגע הראשוני הזה מפריש גם אצל האמא וגם אצל הילד את ההורמון האקוסיטוצין, או במילים אחרות הורמון האהבה. ההורמון מעניק לילד תחושה של ביטחון והגנה.

לעומת זאת, כאשר הילד נולד לסביבה לא בטוחה, והמגע הראשוני עם האם אינו מתקיים באופן
סדיר או ממושך, מופרש ההורמון קורטיזול, שידוע בתור הורמון המתח. כאשר הוא מופרש באופן קבוע, הקורטיזול משנה את המבנה המוח של הילד. מה שמייצר מצב שהילד נמצא במצב של חרדה קיומית כל הזמן ומנגנון ה FFF מופעל באופן כמעט קבוע.

ילדים מאומצים חווים מציאות לא קבועה, לא סדירה, לא מסודרת. הם צריכים כל הזה להתמודד עם הפחד מהלא נודע. הם נושאים בקרבם תחושה שכל האדמה נרעדת, ואי אפשר לבטוח בשום דבר. במילים אחרות, ילד מאומצים רבים נמצאים באופן קבוע במצב הישרדותי.

כבר ברגעים הראשונים בחייהם, מאומצים רבים לומדים שאין יציבות בחייהם ולכן אין להם על מי להישען, אין על מי לסמוך. לאלו גם מתווספות תחושות שהם לא מספיק טובים, שהם לא ראויים לאהבה, תחושות אשמה, על כך שהם האשמים בכך שנטשו אותם. לפיכך, גופם של מאומצים רבים חווה כמות רבה יחסית של סטרס כבר בשלבים הראשונים של חייהם.

ילדים מאומצים

בדרך כלל הילדים לא נשלחים לאימוץ מיד עם לידתם. לרוב הם נמצאים כמה ימים, ולפעמים אפילו חודשים, בבית החולים, בלי שנוצרת קרבה רגשית אמיתית אל מבוגר כל שהוא (יש לציין שעבור ילדים מאומצים שמגיעים מארצות ברית המועצות לשעבר חווית הלבד גדולה עוד יותר). אחרי השהיה בבית החולים, הילד עשוי להגיע למשפחה אומנת או לבית ילדים. לפעמים הוא עובר במשך תקופה ממושכת (חודשים, שנים) מבית לבית וממקום למקום – עד שמוצאים עבורו בית קבוע. במקרים אחרים, ילד שעתיד להישלח לאימוץ גדל בבית הוריו מספר חודשים או שנים, אולם מטבע הדברים, בבתיהם של ילדים שצפויים להישלח לאימוץ שוררים הזנחה ו/או התעללות מצד ההורים, שאותם הילדים צריכים לחוות עד ששירותי הרווחה מעבירים אותם לאחד המוסדות (פנימיה, אומנה וכיו"ב), עד למציאת בית קבוע.

עקב מצב זה, ברוב המקרים, עד שילד מגיע למשפחה מאמצת הוא עבר הרבה בתקופה קצרה, ומנגנון האמון שקיים בקרב רוב הילדים התערער קשות. לאלו מתווספות טראומה ואמונות מגבילות על החיים, על אהבה, על עצמו, ועוד. לפיכך, זוית הראיה של מאומצים רבים על החיים, העולם, על עצמם ועוד מושגים שנחשבים יסודיים בחיינו (לדוגמה: משפחה) מתרחשים דרך פילטר חוויות החיים הראשוניות והטראומטיות שהובילו לאימוץ. למעשה, מחקרים שונים מוכיחים שאחוז משמעותי של ילדים ומבוגרים מאומצים חיים במצב פוסט טראומטי.

כל אלו מובילים למספר דפוסי התנהגות נפוצים בקרב מאומצים. לדוגמה: 

  • מאומצים יש קושי ביצירה ושמירה על קשרים. 
  • לרוב המאומצים קשה לסמוך על הסביבה, על ההורים המאמצים, ועל עצמם. 
  • מאומצים רבים מרגישים אשמים בנטישה שהם חוו. זו מובילה לדפוס חשיבה לפיו לא משנה מה הם עושים, הם לא מספיק טובים, וילקו את עצמם שננטשו בגלל משהו שהם עשו, או שעצם קיומם לא ראוי. 
  • מאומצים רבים חווים חרדת נטישה גדולה שמתבטאת ברוב התחומים בחייו של המאומץ: הם ירחיקו מעצמם אנשים, ירגישו לא אהובים, יתקשו לפתח יחסי חברות וזוגיות, ועוד. 
פרחי באך

תמציות פרחי באך לטיפול במאומצים

מאומצים רבים חווים את הנסיבות, התחושות והאתגרים שתוארו בפרק המבוא. באופן טבעי, לאורך השנים, כל מאומץ מפתח תפיסות, פרשנות, ודפוסי התנהגות ייחודיים שיאפשרו לו להתמודד עם אתגרי החיים – הפנימיים והחיצוניים.

תמציות למאומצים מוחצנים ומרצים

מאומצים רבים נוטים להתקפי זעם, וחווים הפרעות קשב וריכוז. לאלו מתלווים הרבה פעמים נטיה לדרמטיות ודרישה לתשומת לב מרובה. אין בהם אמון שהסביבה תעניק להם חוויות חיוביות אחרי כל תלאות העבר שלהם "כי אני לא מספיק טוב". הורים עשויים לתאר התנהגות ילדים כאלו בתור "ילד עם דרישות", "בור ללא תחתית", "רוצה עוד ועוד", "כמה שניתן זה לא מספיק". במקרים כאלו התמצית CHICORY יכולה לעזור שכן תמצית זו מעניקה תחושת סיפוק עצמי ורוגע, ומרככת את הצורך בתשומת לב.

בניגוד לדפוס ההתנהגות המוחצן שתואר לעיל, מאומצים רבים עשויים למצוא את עצמם בקיצור השני – הם יפתחו נטיה לרצות את הסובבים אותם, להפנים ולהדחיק. זאת כדי שלא יטלטלו את סביבתם ויאלצו לחוות שוב את תחושת הנטישה. על מאומצים אלו הורים יכולים לומר שהם "ילדים טובים ושקטים". עבור מאומצים שכאלו, התמצית CENTAURY עשויה לעזור, שכן היא מספקת מענה לצורך באהבה חיצונית, וכך היא משחררת את המאומץ ומאפשרת לו להביע רגשות ורצונות באופן אמיתי יותר. בשימוש בתמצאית זו יש לשלב גם את תמציאות ה PINE והHOLLY עליהם ארחיב בהמשך.

עבור מאומצים שאחד משני הדפוסים לעיל הגיעו למצב קיצון שפוגם באיכות חייהם, או אפילו מסכנת את חייהם (דפוס התנהגות מוחצן), או יעטו מסכה כדי להמשיך את מראית האידיליה המשפחתית ולשמור על שלום בית (דפוס התנהגות מרצה), יש לשקול שימוש בתמצית HEATHER, שכן היא מסוגלת לאזן דפוסי התנהגות.

תמציות לטיפול בדפוסי שליטה בקרב מאומצים

עבור מאומצים רבים קיים פחד קיומי תמידי שהאדמה תשמט תחת רגליהם. בהתחשב בעובדה שלרובם ככולם לא הייתה שום שליטה על חייהם בשנותיהם הראשונות, אין זה מפליא לראות אצל אחוז ניכר מהמאומצים דפוסי התנהגות שנוגעים בשליטה: החזקה קיצונית שלה, פחד מאיבודה, וחוסר איזון כללי ביחסם לנושא.
אי לכך, התמצית CHERRY PLUM רלוונטית עבור אחוז גבוה של מטופלים מאומצים. תמצית זו עוזרת לשחרר שליטה ולחוות את החיים באופן משוחרר יותר. אף על פי כן, CHERRY PLUM עשויה לעורר תגובות קיצוניות יחסית בקרב מטופלים מאומצים שעדיין לא הורגלו אליה, כמו התקפי חרדה, עצב, ועוד. לפיכך, לפני השימוש בתמצית זו הייתי בודקת איפה המטופל נמצא ביחס לנושא השליטה: האם באיבוד שליטה מוחלטת, בהחזקה, התפרקות משליטה, ועוד. כדי שפירוק השליטה יהיה הדרגתי ופחות מטלטל ניתן לתת תחילה תמציות אחרות, לפי צורך אינדיבידואלי.

חשוב לציין שבכל שימוש ב- CHERRY PLUM יש להוסיף תמצית ASPEN, שמאפשרת להתמודד עם הפחד הבסיסי הקיומי שמייצר את תחושת השליטה.

בנוסף, הייתי בודקת הייתי בודקת האם הילד/ המבוגר חווה התקפי זעם, ומה טבעם. במקרים שבהם המטופל המאומץ נוטה להתקפי זעם שכאלו, ניתן להוסיף תמצית HOLLY שמאפשרת לשחרר זעם. במקרים בהם המטופל חווה עצבנות, חרדה או חוסר סבלנות, ניתן לשלב תמצית IMPATIENS שמרגיעה ומאזנת תזזיתיות פנימית כדי לאזן ולתמוך ב- CHERRY PLUM.

טראומה בילדים מאומצים

התמודדות עם טראומות, חרדת נטישה וחוסר ריכוז

כאמור, מאומצים רבים חיים במצב של פוסט-טראומה תמידית אליה. כדי לסייע למטופל לעבד ולהתמודד עם הטראומה שלו ניתן להוסיף תמצית S.O.B. שמעלה טראומות מודחקות ומסייעת בשחרורן.

חרדת נטישה אף היא דפוס התנהגות נפוץ במיוחד בקרב מאומצים. ולכן, תמצית נוספת שניתן לעבוד איתה בשלב כזה או אחר בתהליך הטיפול במאומצים היא RED CHESTNUT. תמצית זו עובדת על חרדת נטישה ומערכות יחסים. היא תאפשר לילד, להתקרב להורים המאמצים ולהאפשר להם להתקרב אליו, ואולי גם לשאר האנשים בסביבתו (משפחה, חברים). בעזרתה מאומץ יכול להתקרב, ולהתחיל לייצר מערכות יחסים ממקום חדש ובריא יותר, בלי הפחד להינטש שמלווה אותם.

בהמשך לשני אלו, יש להזכיר שחלק מהדפוסים שמלווים מאומצים רבים אלו תחושות אשמה שהם אשמים בנטישה שעברו, ובמה שהם חוו. לפיכך שתי תמציאות נוספות שניתן להוסיף לטיפול הן PINE ו- LARCH.

תמצית PINE יכולה לעזור להם לפגוש את התחושות האלו, להציף אותן ולשחרר את האשמה מעצמם – כך בעצם ללמוד לאהוב את עצמם. תמצית LARCH מסייעת להתמודדות עם תחושות כשלון ופחד מכך שהמטופל מרגיש שהוא לא מספיק טוב (וזה מה לכאורה הוביל לנטישה). התמצית מסייעת בטיפוח ערך עצמי, מרככת תחושות של כשלון תמידי וכך למעשה מאפשרת צליחת יעדים והשלמת משימות. כאשר מטופל מאומץ עשוי לחוות דפוס התנהגות שבו מחשבותיו "מעופפות" וכך נוצר קושי בריכוז והתמדה, ניתן להשתמש בתמצית CLEMATIS, שמחזירה את התודעה לגוף.

השילוב בין תמציות אלו (בייחוד LARCH ו- CLEMATIS) צפוי לסייע למטופל מאומץ להשתלב בלימודים, לפתח אמון והערכה עצמית כלפי יכולותיו.

טיפול במאומצים

תמציות לעיסוק מוגבר בעבר ומסייעות להשתחרר מתקיעות

בשלב זה חשוב לציין את תמצית HoneySuckle. תמצית זו עובדת היטב על אנשים שנוטים להתעסק בעברם, שלא לומר להתקע בו עד כדי חוסר יכולת להיות נוכחים בהווה. נטיה זו לשקוע בעבר נפוצה מאוד בקרב מאומצים, צעירים ומבוגרים, זאת עקב הטווח הרחב של שאלות ותהיות לגבי עברם המשפחתי, האישי, ושאלות לגבי 'מה היה קורה אם לא הייתי נשלח לאימוץ'. התמצית למעשה מסייעת לאנשים להשתחרר מהתהיות והתקיעות בעבר, וכך לחוות את חייהם הנוכחיים, לשחרר נטיות קורבניות שנוצרו כתוצאה מהתקיעות בעבר, וכך להתמודד עם החיים האמיתיים והאתגרים האמיתיים שלפניהם (במקום כאלו שכבר מאחוריהם).

בנוסף לעיסוק הרב בעבר ובשאלות "מה אם", מאומצים רבים מוצאים את עצמם בלב קונפליקט דואליות מתמשך. בלב ליבו של קונפליקט זה קיימת משיכה עזה ותמידית בין שני קיצונים בזהותם של המאומצים: האם אני ילדם של ההורים והמשפחה המאמצים, או שייך למשפחה הביולוגית? האם עלי לשמור נאמנות לאותה משפחה שממנה הגעתי, או לזו שאליה הגעתי? שאלות מעין אלו הינן רבות ומייסרות עבור מאומצים רבים. תוצאתם לא פעם היא תחושות כעס, בלבול, תקיעות, וחוסר יכולת למצוא איזון ושלווה פנימית. על מנת להתמודד עם קונפליקט דואליות מעין זה בקרב מאומצים, יש לשקול שימוש בתמצית Scleranthus. תמצית זו מחזירה את המטופל למרכז החזק שלו (Center), מרככת את הבלבול, וכך מאפשרת יכולת להתמודד ולפתור את הקונפליקטים הפנימיים וכך ליהנות משלווה, שקט פנימי, ויכולת לקבל החלטות.

בהמשך לכל אלו, חשוב לציין שישנם מאומצים רבים שהקונפליקטים הפנימיים שלהם יוצרים סערה פנימית חזקה שגורמת תזזיתיות ומנטרלת את היכולת לקבל החלטות ולפעול. עבור אלו מומלץ לשקול שימוש בתמצית Cerato. תמצית זו דומה באופיה המרגיע והממרכז לתמצית Scleranthus. אולם אם ה- Scleranthus ניתנת כמענה לקונפליקט פנימי שהפך לדפוס של חוסר יכולת להחליט בין שני דברים, הרי שה- Cerato ניתן כמענה למקרים חמורים יותר בהם האדם שרוי במצב של בלבול, חוסר מיקוד, וסערה פנימית.

לבסוף, יש לציין את תמצית Sweet Chestnut. תמצית זו מאופיינת ביכולתה למרכז, להחזיר את האדם לעצמו, ולהסיר את המשקל הכבד שהוא נושא על ליבו. התמצית ידועה בכך שהיא גורמת לאנשים שחשים כי הם "הלכו לאיבוד" למצוא את דרכם חזרה הביתה, לעצמם, לתחושת שלווה פנימית, ולהחזיר את התקווה. זאת מאחר שבקרב מאומצים, על הקונפליקטים והטראומות הרבים שהם נושאים, תחושות כאלו נפוצות במיוחד ומתבטאות פעמים רבות בתופעות כמו עצב, דכאון, נטיה לחרדה, ותחושות נוספות שבתורן פוגעות באיכות החיים וביכולתו של המאומץ למצוא לעצמו שלוות נפש וחיים טובים.

סיכום

עקב נסיבות חיים טראומטיות שלרוב מתחילות בגיל מוקדם, מאומצים רבים נוטים לפתח קשיים רגשיים שמונעות מהם אושר ותחושות סיפוק בחיים. ניתוח נכון של מצבו של מטופל מאומץ אינדיבידואלי, והצבעה על הדפוסים הרגשיים שמשפיעים על חייו, מאפשרת שילוב נכון של פרחי באך בטיפול. התאמת תמציות ספציפיות לשלבים השונים בתהליך הטיפול צפויה לסייע למטופל להתגבר על הדפוסים הישנים, למצוא הערכה עצמית לאהבה לעצמו, בסופו של דבר (ולאחר התמדה בתהליך) להתגבר על המכשולים הרגשיים שמשפיעים על חייו. 

צרו קשר:

שתפו:

אולי יעניין אתכם גם:

כלים לוויסות חרדה בעת מלחמה

אירועי ה 7.10.23 ומלחמת חרבות ברזל, מציפים בנו לא מעט חששות ופחדים, עמוקים וקיומים. בסרטון הבא הכנתי כמה כלים שיעזרו לכם להתמודד עם החרדות ועם

דילוג לתוכן